Kredyt samochodowy

Posiadanie własnego samochodu jest marzeniem dziesiątek tysięcy Polaków. Niestety, nie każdego z nas stać choćby na używany wóz, nie wspominając już o zakupie samochodu wprost z salonu. Rozwiązaniem tego problemu może okazać się oczywiście zaciskanie pasa i przygotowanie się na ograniczenie wydatków do minimum, nie każdy jednak jest skłonny do aż tak dużego poświęcenia. Warto zatem zastanowić się i nad tym, czy nie skorzystać z pomocy udzielanej przez bank zwłaszcza, że kredyt samochodowy to rozwiązanie, które proponuje nam dziś niemal każda instytucja finansowa działająca na polskim rynku.

Kredyt samochodowy to celowy kredyt konsumpcyjny, który może być przeznaczony nie tylko na zakup nowego lub używanego samochodu osobowego lub ciężarowego (przeważnie dotyczy pojazdów do 3,5 tony), ale również na zakup przyczepy campingowej, a nawet motocykla. Osoby zainteresowane ubieganiem się o niego muszą liczyć się z tym, że każdy bank posiada własne kryteria decydujące o przyznaniu wsparcia tego rodzaju, zazwyczaj jednak na kredyt samochodowy może liczyć każdy pełnoletni klient takiej instytucji, który ma stałe źródło dochodu i czyste konto w BIK.

Wybór kredytu samochodowego nie jest tak trudny, jak ma to miejsce wówczas, gdy sięgamy po kredyt hipoteczny, mówimy bowiem o znacznie mniejszym zobowiązaniu znanym i z tego, że spłaca się je o wiele szybciej niż kredyt pozwalający na wejście w posiadanie własnej nieruchomości. Warto jednak pamiętać o tym, że na potencjalnego kredytobiorcę mogą czekać pułapki, których lepiej unikać chcąc czerpać zadowolenie z dokonanej przez siebie inwestycji. Największa wiąże się z rzeczywistym kosztem kredytu, reklamy i informacje podane w ulotkach promocyjnych z reguły nie udzielają bowiem odpowiedzi na to pytanie. Banki często nie wspominają o dodatkowych kosztach (na przykład związanych z ubezpieczeniem), a osoby, które decydują się na zaciągnięcie zobowiązania przekonują się o ich istnieniu dopiero wówczas, gdy muszą rozpocząć spłacanie kredytu. Dlatego warto często wcześniej poczytać opinie na forach internetowych.

Warto pamiętać również o tym, aby zatroszczyć się o dostępność do cennika opłat i prowizji, o którym wspomina każda umowa kredytowa. Cennik ten jest jej integralną częścią i często pozwala spojrzeć na kredyt bardziej obiektywnie, pracownicy banku często „zapominają” jednak o jego dostarczeniu zbywając klienta informacją o jego dostępności na stronie internetowej.