Jakie dokumenty będa potrzebne do zaciągnięcia kredytu samochodowego?

Zdecydowana większość instytucji finansowych przygotowujących kredyty samochodowe z myślą o swoich klientach stara się ograniczyć do minimum formalności związane z ubieganiem się o nie. Liberalizacja przepisów i rosnąca konkurencja pomiędzy poszczególnymi bankami sprawia, że dziś o kredyt może się starać zdecydowanie więcej osób niż miało to miejsce kilka lat temu, uproszczenie procedur przyczynia się zaś i do tego, że na decyzję nie trzeba czekać tygodniami bez względu na to, czy jest ona korzystna, czy też nie. Niestety, nie oznacza to wcale, że o kredyt możemy się ubiegać bez konieczności zabrania ze sobą do banku jakichkolwiek dokumentów, warto więc już wcześniej zorientować się, co będzie nam potrzebne.

Najważniejszym dokumentem, który musimy zabrać ze sobą ubiegając się o kredyt jest oczywiście dowód osobisty, a niekiedy również drugi dokument potwierdzający naszą tożsamość. Może być nim paszport lub prawo jazdy, co do zasady wymóg posiadania więcej niż jednego dokumentu obowiązuje przy tym przede wszystkim wówczas, gdy ubiegamy się o kredyt o dużej wysokości. Dzięki tego rodzaju zabezpieczeniu pracownik banku ma pewność, że nie uczestniczy w procedurze wyłudzenia wsparcia finansowego, możemy więc mówić w tym kontekście o zabezpieczeniu, które działa na naszą korzyść.

Zawierając umowę z bankiem nie możemy zapominać również o tych dokumentach, które potwierdzają, że dokonaliśmy zakupu pojazdu, który chcemy sfinansować dzięki pomocy instytucji bankowej. Zazwyczaj jest to umowa kupna-sprzedaży, dokumentem takim może być jednak również faktura uzyskana wówczas, gdy pojazd pochodzi z salonu samochodowego.

Zdecydowana większość banków przyznaje kredyt samochodowy tym swoim klientom, którzy mogą pochwalić się stałymi źródłami dochodu stanowiącymi zabezpieczenie w przypadku, w którym ciągłość spłacania rat zostałaby zachwiana. Do banku powinno się więc zabrać aktualne zaświadczenie mówiące zarówno o okresie zatrudnienia, jak i o wysokości średniego miesięcznego wynagrodzenia (banki są zazwyczaj zainteresowane w takim wypadku okresem trzymiesięcznym) oraz wyciąg z banku potwierdzający, że trzy ostatnie wynagrodzenia rzeczywiście wpłynęły na konto osoby starającej się o kredyt. W przypadku emerytów i rencistów wymaganym od nich dokumentem jest zazwyczaj ostatni odcinek emerytury lub renty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *