Oprocentowanie

Każdy bank reklamuje się jako ten, który jest w stanie zagwarantować nam atrakcyjnie oprocentowany kredyt samochodowy, domyślamy się więc, że zapowiedź taka wymaga sprawdzenia, nie musi być bowiem zgodna ze stanem faktycznym. Od czego zależy zatem oprocentowanie wsparcia finansowego pomagającego nam w wejściu w posiadanie nowego lub używanego pojazdu i czy to prawda, że obecnie kredyt taki jest znacznie bardziej opłacalny, niż miało to miejsce jeszcze kilka lat temu?

Odpowiedź na drugie z postawionych we wstępie pytań jest twierdząca, banki muszą bowiem reagować na zmiany zachodzące w otaczającym ich świecie. Coraz bardziej zażarta konkurencja pomiędzy nimi połączona z kryzysem, jaki przechodzi branża motoryzacyjna, a także spadającą stopą oprocentowania kredytu lombardowego rzeczywiście przyczynia się do tego, że kredyt na samochód staje się zdecydowanie bardziej opłacalny niż miało to miejsce do tej pory.

Nieco bardziej skomplikowana wydaje się odpowiedź na pytanie o to, od czego zależy wysokość kredytu samochodowego, jak bowiem łatwo się domyślić, nie ma tylko jednego czynnika, który miałby na nią wpływ. W pierwszej kolejności warto zatem zwrócić uwagę na marże pobierane przez banki, do niedawna bowiem miały one całkiem spory wkład w wysokość oprocentowania kredytu. Dziś, między innymi w rezultacie panującej pomiędzy nimi konkurencji, marże te są systematycznie obniżane, a banki liczą, że zainteresowanie ze strony większej grupy klientów zrekompensuje im niewątpliwą stratę, na jaką skazuje je takie posuniecie.

Na wysokość oprocentowania kredytu samochodowego wpływ ma również Rada Polityki Pieniężnej, której zaleceń nie może ignorować żaden bank. To właśnie ona ustala wysokość stóp procentowych określając jednocześnie, jakie oprocentowanie będą posiadały trzymiesięczne pożyczki na rynku międzybankowym. Instytucje finansowe przygotowujące kredyty samochodowe dla swoich klientów muszą przestrzegać tego rodzaju ustaleń, w pewnym momencie okazuje się więc, że niższe oprocentowanie kredytu samochodowego wcale nie musi być wyrazem ich dobrej woli, ale przede wszystkim odbiciem realiów rynkowych.

Mówiąc o oprocentowaniu kredytów samochodowych warto pamiętać o tym, że oprocentowanie nominalne nie mówi nam wszystkiego na ich temat. Na klienta często czekają dodatkowe koszty, nie dziwi więc to, że roczna rzeczywista stopa oprocentowania takiego kredytu jest zazwyczaj o kilka procent wyższa.

Poniżej najlepsze oferty kredytów samochodowych:

Warto także zobaczyć:
Oprocentowanie kredytów mieszkaniowych – jaki kredyt mieszkaniowy ma najniższe oprocentowanie i marże.

One comment

  1. Magik pisze:

    Moja opinia jeśli chodzi o kredyty samochodowe, to najniższe oprocentowanie na dzięn dzxisiejszy ma bnp paribas fortis, tani kredyt ma też santander

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *