Historia i przyczyny upadku banku Lehman Brothers

Światowy kryzys finansowy trwa już od kilku lat, i przez cały ten okres na świecie miało miejsce przynajmniej kilka istotnych wydarzeń, które bez wątpienia przejdą do historii jako swego rodzaju symbole trudnej sytuacji na rynkach.

Do najważniejszych z nich z całą pewnością zalicza się ogromna fala bankructw oraz upadłości jaka dotknęła banki na rynku amerykańskim, szczególnie w roku 2008. Dla wielu Amerykanów był to prawdziwy szok, bowiem upadło wówczas mnóstwo banków które stanowiły niejako symbol stabilności oraz potęgi ich gospodarki, i które nierzadko istniały od bardzo wielu pokoleń. Jednym z najważniejszych przykładów z pewnością jest tutaj historia banku Lehman Brothers, który dla wielu osób stał się symbolem kryzysu finansowego w USA.

Lehman Brothers należał do największych oraz najstarszych banków w całych Stanach Zjednoczonych – powstał już w roku 1850, i szybko zdobył bardzo ważną pozycję na rynku finansowym. Od samego początku głównym obszarem jego działania były najróżniejsze usługi dla firm, takie jak przede wszystkim kredyty oraz lokaty czy inwestycje.

Problemy banku zaczęły się już w roku 2007, kiedy to kryzys wchodził dopiero w swoją początkową fazę – stopniowe załamywanie się rynków inwestycyjnych wpędzały Lehman Brothers w coraz to trudniejszą sytuację. W końcu 15 września 2008 roku nastąpiło to, o czym wszyscy spekulowali wówczas już od długiego czasu: jeden z największych banków w Stanach oficjalnie ogłosił upadłość. Moment ten jest niesamowicie wręcz ważny nie tylko dlatego, że sprowadził on ogromne problemy finansowe oraz straty na wielu ludzi. Zdaniem niektórych to właśnie to wydarzenie oficjalnie zapoczątkowało rzeczywiście ogólnoświatowy kryzys, bowiem Lehman Brothers był pierwszym rzeczywiście dużym bankiem który ogłosił upadłość, co naturalnie wywołało ogromną panikę na innych rynkach.

Smutna historia banku Lehman Brothers prawdopodobnie już na wieki będzie symbolem ogromnego kryzysu finansowego, jaki pojawił się na świecie w naszych czasach. Być może gdyby potoczyła się ona inaczej, ów kryzys nie przybrałby tak dużej skali i nie rozprzestrzeniłby się na inne kraje – niestety, wszyscy wiemy już, czym skończyła się jego upadłość. Wielu ludzi zastanawia się, czy po tak poważnych stratach gospodarka amerykańska będzie w stanie odbudować się w stosunkowo krótkim czasie po zakończeniu kryzysu – jak będzie w rzeczywistości, przekonamy się w ciągu kolejnych lat.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *