Ogólnoświatowy kryzys finansowy już od dobrych kilku lat jest jednym z najważniejszych tematów poruszanych w prasie oraz wszystkich innych mediach. Trudno jest się jednak temu dziwić, bowiem rzeczywiście ma on ogromny wpływ na gospodarki właściwie wszystkich krajów świata, a co za tym idzie – również i na życie każdego z nas.
W chwili obecnej zdołaliśmy już przywyknąć do najróżniejszych informacji z nim związanych, przez co wielu ludzi zdążyło nawet zapomnieć, jak to wszystko się zaczęło – faktycznie, można nawet odnieść wrażenie, że kryzys ten trwa niemalże od zawsze.
Jak łatwo można się domyślić, tak ogromny kryzys musiał mieć początek w największej gospodarce świata, z którą ściśle związane są niemalże wszystkie kraje na naszej planecie – czyli w Stanach Zjednoczonych. Oficjalnie przyjęto, że kryzys rozpoczął się w roku 2007, kiedy to na rynku USA nastąpiło załamanie się niemalże całego rynku nieruchomości, pojawiły się spore problemy z kredytami, a także zaczęły bankrutować fundusze inwestycyjne. Główną winę za taki stan rzeczy ponoszą jednak zbyt lekkomyślne banki, które już od lat 90 prowadziły w USA zbyt nieodpowiedzialną politykę udzielania kredytów hipotecznych. W kolejnych latach wypadki potoczyły się już bardzo szybko, i to na oczach każdego z nas – w roku 2008 nastąpiła ogromna fala bankructw poszczególnych banków. Z rynku zniknęły instytucje działające na nim od wielu pokoleń, a rząd zaczął gorączkowo szukać sposobów na uratowanie przynajmniej niektórych z nich. Równocześnie kryzys rozprzestrzenił się także i na inne rynki światowe, czego istotną przyczyną była zwykła panika wywołana trudną sytuacją gospodarki amerykańskiej – kilka krajów w Europie znalazło się nawet na skraju całkowitego bankructwa, zaś Islandia kilka lat temu została doprowadzona do takiego właśnie stanu.
Obecnie ekonomiści właściwie na całym świecie sprzeczają się co do tego, jakie były rzeczywiste przyczyny tak ogromnego kryzysu – być może nigdy nie poznamy na to pytanie jasnej i konkretnej odpowiedzi. Niemniej jednak trzeba przyznać, że wina leży zarówno po stronie banków które uparcie prowadziły nieodpowiedzialną i jawnie zmierzającą do katastrofy politykę, jak i rządów które niejako na siłę starały się uratować niewypłacalne instytucje przed upadkiem. Dziś kryzys widoczny jest również w Europie, gdzie ogromne kłopoty finansowe doprowadziły już upadków wielu różnych rządów oraz postawiły pod znakiem zapytania całą przyszłość Unii Europejskiej.
rola každego kryzysu jest uzdrowienie i we wszystkich kryzysach dominuja zawsze dwie siły. Jedna jest siła emanujaca a druga pochłaniajaca. Chodzi o to žeby z tych dwoch sił powstała harmonia.