Sposoby zwalczania kryzysu w Polsce i na świecie

Jest to chyba zupełnie oczywiste, że poszczególne rządy na świecie podejmują już od dłuższego czasu liczne działania mające na celu zwalczanie negatywnych skutków ogólnoświatowego kryzysu finansowego.

Ich skuteczność będzie można co prawda ocenić dopiero z dłuższej perspektywy czasu, niemniej jednak warto jest wiedzieć jak najwięcej na ich temat już teraz. W końcu wiele z nich może wprowadzać w życiu każdego z nas wiele istotnych zmian, przez co są one dla nas po prostu bardzo ważne.

Na tle wielu innych krajów Polska nie podejmuje żadnych zakrojonych na szczególnie dużą skalę działań, ale równocześnie sytuacja w naszym państwie jest nieco inna, lub wręcz wyjątkowa. W końcu jako jedyni w Europie oraz Ameryce Północnej zanotowaliśmy w najgorszych czasach kryzysu dodatni wzrost gospodarczy, przez co można powiedzieć, że kryzys ten zwyczajnie ominął nasz kraj. Niemniej jednak napięta sytuacja na innych rynkach światowych sprawiła, że również i u nas pojawiło się wiele trudności związanych chociażby z usługami takimi jak kredyty mieszkaniowe, które obecnie są znacznie trudniejsze do zdobycia. Skłoniło to rząd do podjęcia pewnych kroków, czego wynikiem jest pojawienie się programu „Rodzina na Swoim” – skierowany jest on do młodych rodzin chcących wziąć kredyt na mieszkanie, i które będą mogły dzięki niemu otrzymać do tego dopłaty na okres nawet do ośmiu lat. Zupełnie inaczej przedstawiają się działania innych rządów światowych, bowiem w tym przypadku przybierają one już znacznie większą skalę. W samych tylko Stanach Zjednoczonych powstały liczne pakiety ratunkowe przeznaczone zarówno na ratowanie przed upadkiem poszczególnych banków, jak i tworzenie nowych miejsc pracy. Organizacje takie jak Unia Europejska także udzielają istotne, nierzadko wielomiliardowej pomocy finansowej swoim członkom takim jak Grecja, zagrożonym całkowitym bankructwem.

Trudno jest w chwili obecnej jednoznacznie ocenić, czy działania na rzecz walki z kryzysem (w większości „dodruk” pieniądza) są rzeczywiście skuteczne – zresztą, już teraz spiera się co do tego całe mnóstwo ekonomistów na świecie. Dobrze jest jednak wiedzieć o tym, że poszczególne rządy na świecie mają w ogóle świadomość tego, jak trudna jest obecnie sytuacja i starają się na wszystkie możliwe sposoby zwalczać negatywne jej skutki. O tym, czy uda się dzięki temu zażegnać cały ten kryzys będziemy mogli dowiedzieć się prawdopodobnie dopiero w ciągu kilku lat.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *