browser icon
You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.

Atrakcje Karkonoszy

Karkonosze to ciągnące się przez blisko siedemdziesiąt kilometrów najwyższe pasmo górskie Sudetów. Jego początek jest symbolicznie wyznaczany na Przełęczy Szklarskiej, a koniec – na Przełęczy Lubawskiej, pasmo znane jest zaś nie tylko jako miejsce przyciągające amatorów długich wędrówek i sportów zimowych, ale również jako miejsce, w którym dawna i całkiem nieodległa historia pozostawiły niejeden ślad. Atrakcje turystyczne Karkonoszy są naprawdę liczne, my wymienimy tylko te najważniejsze i największe wg nas.

Osoby, które chcą przekonać się o tym, czy Karkonosze rzeczywiście są tak atrakcyjne turystycznie, jak się o tym mówi, powinny w pierwszej kolejności odwiedzić Śnieżkę, szczyt Śnieżka znany jest bowiem nie tylko z tego, że jest najwyższy nie tylko w Karkonoszach, ale i w całych Sudetach. Wspiąć się na Śnieżkę warto już choćby po to, aby przyjrzeć się z bliska barokowej kaplicy świętego Wawrzyńca postawionej tu w drugiej połowie siedemnastego wieku, nie powinniśmy przy tym zapominać o tym, że jeżeli pojawimy się w jej okolicach 10 sierpnia, będziemy mieli okazję uczestniczyć w uroczystej mszy poświęconej patronowi kaplicy. Godne obejrzenia jest również schronisko PTTK „Na Śnieżce”, a także budynek Obserwatorium Wysokogórskiego na Śnieżce, którego charakterystyczny kształt uwieczniony jest na niemal każdej pocztówce wysyłanej z Karkonoszy.

Miejscem, którego nie można przeoczyć podczas wizyty składanej w Karkonoszach jest również Wodospad Szklarki będący drugim, co do wielkości wodospadem zlokalizowanym na terenie polskich i czeskich Karkonoszy. Wodospad położony jest w malowniczym wąwozie wśród drzew, jego ogromną atrakcją jest przy tym również punkt widokowy, z którego można podziwiać spadającą wodę. Wiedzie ku niemu szeroka i bardzo wygodna droga, trudno dziwić się więc, że wodospad tłumnie odwiedzają rodziny z małymi dziećmi i starsi turyści.

Wizyty w Karkonoszach nie można uznać za udaną i wówczas, gdy zapomni się o oddaniu hołdu największemu wodospadowi w Karkonoszach. Wodospad Kamieńczyka, bo to właśnie o nim mowa, znajduje się na jednym z popularniejszych szlaków turystycznych wiodących ze Szklarskiej Poręby na Szrenice, turyści nie muszą więc obawiać się o to, że nie uda się im go znaleźć. Atutem tej atrakcji turystycznej jest zresztą nie tylko piękny widok, który pozostaje w pamięci na długie lata, ale również położone w jego najbliższej okolicy schronisko, w którym można wypocząć po długiej drodze.

Miejscem owianym legendą jest również Zamek Chojnik usytuowany nieopodal Jeleniej Góry, na szczycie wzniesienia o te samej nazwie. Pierwsze wzmianki mówiące o jego istnieniu pochodzą z drugiej połowy czternastego wieku, turyści błąkający się po jego malowniczych pozostałościach często nie mogą zaś oprzeć się wrażeniu, że historia miesza się tu z legendami. Ta najbardziej znana mówi o nieszczęśliwym losie księżniczki Kunegundy, która obiecała wyjść jedynie za tego śmiałka, który w pełnej zbroi objedzie zamkowe mury, w czasie przechadzki po stromym zboczu można zaś uświadomić sobie, że było to zadanie niemal niemożliwe do wykonania.


One Response to Atrakcje Karkonoszy

  1. Ania

    Ja już dawno zakochałam się w Karkonoszach. Mimo, iż pochodzę z północnej Polski, muszę przynajmniej 1 raz w roku zawitać w te góry 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *