browser icon
You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.

Kocioł Wielkiego Stawu

Kotły polodowcowe to jedna z największych atrakcji Karkonoszy. Osoby, które nigdy wcześniej nie miały z nimi do czynienia przytaczają niekiedy opinie turystów zwracających uwagę na to, że są to miejsca atrakcyjne przede wszystkim z punktu widzenia botaników, wystarczy jednak pobieżne spojrzenie na któryś z nich, aby przekonać się o tym, jak niewiele racji mają osoby rozprzestrzeniające tę tezę. Kotły polodowcowe nie rozczarowują ani miłośników przyrody, ani osób ceniących sobie niezapomniane widoki, ani tych turystów, którzy uważają, że nie ma dobrej zabawy bez odrobiny niebezpieczeństwa, by zaś potwierdzić tę tezę najlepiej odwiedzić Kocioł Wielkiego Stawu.

Osobom, które chcą zobaczyć Kocioł Wielkiego Stawu podcinający strome zbocza Smogorni i Równi pod Śnieżką, pomóc może w tym mapa okolic Karpacza. Najbardziej popularny jest szlak turystyczny wiodący właśnie z Karpacza do zabytkowego kościółka Wang, do Kotła Wielkiego Stawu można dostać się jednak również podążając czerwonym szlakiem wiodącym z Równi pod Śnieżką. Wizytę przy kotle można zaplanować bez względu na porę roku, zimą warto jednak zorientować się wcześniej, czy szlaki tuż przy kotle polodowcowym nie zostały czasowo zamknięte dla turystów. Ostrożność miejscowych jest spowodowana obawą o strome zbocza kotła, które w czasie śnieżnej zimy mogą stanowić zagrożenie lawinowe.

Już sam piękny i surowy Kocioł Wielkiego Stawu zaliczany jest do punktów, które można podziwiać z zapartym tchem, nie mówimy jednak wcale o jedynej atrakcji czekającej w tym miejscu na turystów. Wcale nie mniej imponujący jest przecież sam Wielki Staw – największe polodowcowe jezioro cyrkowe w Karkonoszach, które wypełnia dno kotła. Atutem Wielkiego Stawu jest między innymi krystalicznie czysta woda, uważni obserwatorzy dostrzegą przy tym z pewnością, że zbocza kotła porasta roślinność niemal identyczna z tą, którą możemy obserwować podziwiając Alpy.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *