browser icon
You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.

Wodospad Szklarki

Wizyta w Szklarskiej Porębie zazwyczaj spełnia oczekiwania zarówno zwolenników mocnych wrażeń, jak i amatorów ciszy, spokoju i świeżego górskiego powietrza. Przedstawiciele obu grup przeważnie nie przepadają za swoim towarzystwem i wydają dość niepochlebne opinie dotyczące wakacyjnych planów oponentów. W pewnym momencie jednak decydują się na swego rodzaju zawieszenie broni, aby spotkać się w tym samym punkcie. Punktem tym jest wodospad Szklarki – drugi, co do wielkości, wodospad w Sudetach znany między innymi z tego, że pojawia się na niemal każdej kartce pocztowej wysyłanej ze Szklarskiej Poręby.

Wodospad Szklarki położony jest na wysokości 520 metrów nad poziomem morza, a informacje na jego temat podaje każda, nawet najbardziej ogólna, turystyczna mapa Karkonoszy. Sam wodospad ma 13,3 metra wysokości, a jego wody charakteryzuje między innymi to, że spadają szeroką kaskadą, która zwęża się ku dołowi. Swoją nazwę zawdzięcza niewielkiemu potokowi Szklarka, położony jest bowiem nieco powyżej miejsca, w którym potok ten uchodzi do rzeki Kamiennej.

Przyczyn popularności wodospadu można dopatrywać się nie tylko w jego walorach wizualnych, choć oczywiście są one niemożliwe do zakwestionowania. Wcale nie mniej interesujące wydaje się jego położenie, wodospad zlokalizowany jest bowiem w pobliżu uczęszczanej drogi E65 wiodącej do szklarskiej porębie.

Sam wodospad położony jest w lesie, nie prowadzi jednak do niego wymagający szlak, ale szeroka droga, po której powoli spacerują całe rodziny. Wodospad Szklarki stanowi enklawę Karkonoskiego Parku Narodowego i jest znakomicie przygotowany na przyjęcie kolejnych grup turystów. W jego bezpośredniej bliskości znajduje się urokliwe schronisko „Kochanówka”, w którym można wypocząć zajadając się smakołykami lokalnej kuchni, droga do wodospadu jest zaś dostosowana do potrzeb turystów niepełnosprawnych zdobywających Karkonosze na wózkach inwalidzkich.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *