browser icon
You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.

Schronisko „Kochanówka”

Turyści zainteresowani historią schroniska „Kochanówka” położonego w pobliżu wodospadu Szklarki mogą być nieco zdumieni. W przeciwieństwie do wielu innych obiektów tego typu położonych w Karkonoszach „Kochanówka” nigdy nie była bowiem chatką pasterską umożliwiającą ludności miejscowej schronienie się przed śniegiem lub gwałtowną letnią ulewą. Sam wodospad Szklarki nigdy nie był zresztą miejscem głęboko ukrytym przed oczami zwiedzających, turyści zaczęli pojawiać się więc w jego okolicach w tym samym momencie, w którym zapanowała moda na odwiedzanie gór.

Oczywiście, na samym początku dzisiejsza „Kochanówka” była przede wszystkim miejscem, w którym można było wypocząć przez moment, zjeść coś dobrego i zadumać się nad urokiem pobliskiego wodospadu. Dopiero z czasem podjęto decyzję o rozbudowie budynku schroniska i dostosowaniu go do potrzeb coraz bardziej wymagających podróżnych. Dziś do użytku gości oddane są zarówno pokoje dwu-, jak i czteroosobowe, a za niewielką dopłatą można liczyć również na pożywne śniadanie idealnie sprawdzające się wówczas, gdy planuje się wyprawy w wyższe partie Karkonoszy. Przy schronisku działa również bufet, w którym przez cały dzień serwowane są dania barowe, napoje i słodycze.

Schronisko najlepiej odwiedzić korzystając z drogi krajowej E65. Na pobliskim parkingu można zostawić samochód, na krótki spacer wśród drzew ścieżką wiodącą do wodospadu i „Kochanówki” można zaś wybrać się całą rodziną, droga jest bowiem szeroka i nie wymaga nadzwyczajnej kondycji, aby ją pokonać. Jest przy tym dostosowana do potrzeb turystów niepełnosprawnych, którzy szczególnie chętnie odwiedzają „Kochanówkę” i wodospad Szklarki podkreślając, że cieszy ich walka o to, aby ich ograniczenia były jak najmniej dotkliwe. Z samego schroniska można zapuszczać się w wyższe partie gór, trudno dziwić się więc, że jest ono chętnie wybierane tak przez rowerzystów, jak i turystów pieszych.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *