browser icon
You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.

Schronisko „Na Hali Szrenickiej”

Schronisko „Na Hali Szrenickiej” to obiekt z długą i piękną historią a także z wcale nie mniej ambitnymi planami na przyszłość. Jego dzieje rozpoczynają się jeszcze w osiemnastym wieku, to bowiem właśnie wtedy przystąpiono do budowy szopy pasterskiej zapewniającej schronienie podróżnym trafiającym na halę w niesprzyjającą pogodę.

Obiekt rozwijał się dynamicznie, był wielokrotnie przebudowywany, a jego sława rosła, tuż przed wybuchem II wojny światowej był więc uważany za jeden z najbardziej luksusowych hoteli górskich na tych terenach. Jego kariera załamała się tuż po zakończeniu działań wojennych, gdy dzisiejsze schronisko pełniło funkcję strażnicy, już w roku 1947 zadecydowano jednak, że będzie ono bardziej potrzebne turystom niż żołnierzom.

Najtragiczniejszym wydarzeniem w historii schroniska był pożar, który ogarnął górne kondygnacje budynku w roku 1975, obiekt jednak odbudowano i dziś znowu cieszy się zasłużoną sławą. Na gości czeka w nim 110 miejsc noclegowych o różnym standardzie, a także możliwość skorzystania z posiłków serwowanych przez zatrudnionego przez schronisko kucharza. Ceny uzależnione są przede wszystkim od standardu pokoju i długości pobytu, zarówno turyści indywidualni, jak i grupy zorganizowane mogą jednak liczyć tu na wyjątkowo atrakcyjne rabaty.

Do schroniska nie dojedziemy samochodem, jego właściciele i pracownicy uważają jednak, że nie jest to wada, ale jeden z największych atutów tego miejsca noclegowego. Najłatwiej trafić tu startując ze Szklarskiej Poręby Górnej i wybierając czerwony szlak wiodący między innymi przez dno doliny Kamiennej, Krucze Stawy i słynny Wodospad Kamieńczyka. Nawet najspokojniejsi turyści, którzy nigdzie się nie spieszą, powinni pokonać tę trasę w ciągu dwóch godzin, schronisko „Na Hali Szrenickiej” będzie zaś stanowiło dla nich zasłużoną nagrodę.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *