browser icon
You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.

Schronisko „Pod Łabskim Szczytem”

Schronisko górskie „Pod Łabskim Szczytem” narodziło się już w odległym siedemnastym wieku, choć oczywiście początki jego historii nie były tak imponujące jak teraźniejszość.

W miejscu dzisiejszego schroniska znajdowała się prowizoryczna buda myśliwsko-pasterska, w której przed deszczem i śniegiem chronili się nie turyści, ale mieszkańcy pobliskich terenów, którzy wykorzystywali góry do tego, aby zapewniać byt sobie i swoim rodzinom. Wraz z rozwojem turystyki również chatka, które niegdyś służyła pasterzom i myśliwym, stawała się miejscem coraz bardziej atrakcyjnym dla podróżnych. Nie dziwiło i to, że systematycznie ją rozbudowywano (paradoksalnie, pomógł w tym między innymi pożar z 1914 roku, po którym zdecydowano o postawieniu zdecydowanie bardziej stabilnej konstrukcji), a w latach trzydziestych dobudowano nawet drugi obiekt wchodzący w skład schroniska do dziś.

Aby się tu dostać najlepiej udać się do górnej części Szklarskiej Poręby i wyruszyć szlakiem wiodącym obok Złotych Jam i Kukułczych Skał. Schronisko „Pod Łabskim Szczytem:” nie musi być zresztą wcale ostatnim etapem wędrówki, ponad nim znajdują się bowiem trasy wiodące miedzy innymi ku Śnieżnym Kotłom i Drodze Przyjaźni.
W samym schronisku na gości czeka 39 miejsc noclegowych w pokojach przeznaczonych zarówno dla jednej, jak i dla sześciu osób.

Miejsca warto zarezerwować wcześniej, urokliwe schronisko jest bowiem częstym punktem odwiedzin składanych przez grupy zorganizowane. Codziennie, od 8-ej do 20-ej można korzystać z kuchni, w której przygotowane są śniadania, obiady i kolacje, na turystów, dla których schronisko jest jedynie przystankiem na drodze ku wyżej położonym punktom, czeka zaś znakomicie wyposażony bufet i… bezpłatny wrzątek, którego obecność można docenić zwłaszcza mroźną zimą.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *