browser icon
You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.

Schronisko „Samotnia”

Tuż przy Małym Stawie, na szlaku turystycznym wiodącym z kościółka Wang w pobliskim Karpaczu, zlokalizowane jest schronisko „Samotnia” – niewielkie, urokliwe i dumne ze swojej długiej historii.

Znawcy historii tego terenu są przekonani, że rozpoczęła się ona już pod koniec siedemnastego wieku, choć oczywiście buda pasterska w pobliżu kotła polodowcowego została stworzona przede wszystkim po to, aby służyć miejscowej ludności. Zainteresowanie tymi terenami rosło jednak systematycznie, na początku dwudziestego wieku można było już więc mówić o pierwszych turystach, którzy pojawiali się tu tylko po to, aby ujrzeć Kocioł Małego Stawu i krystalicznie czyste jezioro na jego dnie. Początkowo schroniska powstawały w pewnej odległości od terenu, na którym dziś znajduje się „Samotnia”, już jednak w latach trzydziestych na terenie zajmowanym dziś przez „Samotnię” znajdował się hotel mogący przyjąć jednocześnie nawet pięćdziesięciu gości.

Najprościej dostać się tu szlakiem wiodącym z Karpacza. Droga zajmuje około dwóch godzin, a ponieważ szlak jest dobrze oznaczony, turyści nie muszą obawiać się o swoje bezpieczeństwo. W samym schronisku czeka na nich 50 miejsc noclegowych, kuchnia czynna każdego dnia do 20-ej, sala, w której wieczorem można integrować się ze współmieszkańcami i bufet otwarty do momentu, w którym zechce go opuścić ostatni klient.

W pokojach nie ma telewizorów, każdy gość odwiedzający schronisko może jednak skorzystać z należącej do niego biblioteki ciesząc się z nieco zapomnianej przyjemności obcowania z książką. Na terenie „Samotni” znajduje się również sala przystosowana do organizacji spotkań branżowych i zajęć lekcyjnych, mówimy więc o miejscu znakomitym również z punktu widzenia zorganizowanych grup turystów.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *