browser icon
You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.

Schronisko „Wysoki Kamień”

Schronisko „Wysoki Kamień” to jedno z najbardziej interesujących miejsc w Górach Izerskich. Jest przy tym równie ciekawe i intrygujące, co punkt, na którym się znajduje.

Sam Wysoki Kamień to szczyt w Sudetach Zachodnich wznoszący się tuż nad Szklarską Porębą znany od stuleci jako ważny punkt orientacyjny na podstawie którego dawni mieszkańcy tych terenów mogli określić swoje położenie i ustalić, w którą stronę powinni się udać, by nie zgubić drogi. Już w połowie dziewiętnastego wieku pojawiło się tu zresztą schronisko przygotowane z myślą o turystach, był to przy tym jeden z pierwszych obiektów tego typu w Sudetach. Trudno było zresztą dziwić się, że Wysoki Kamień natychmiast stał się miejscem chętnie odwiedzanym przez podróżnych, przy dobrej pogodzie można było bowiem podziwiać z niego nie tylko zarysy pobliskiej Śnieżki, ale również Karkonosze i tereny dzisiejszej Kotliny Jeleniogórskiej. Historia schroniska nie była jednak łatwa, budynki pojawiające się na Wysokim Kamieniu często ulegały bowiem pożarom, a kolejne punkty oferowały coraz mniej miejsc noclegowych.

Dziś Wysoki Kamień oferuje bufet, w którym można posilić się i wypocząć podziwiając fantastyczne widoki i ciesząc się ze zdobycia kolejnego szczytu. W kiosku można również zaopatrzyć się w widokówki i inne pamiątki z tego niezwykłego miejsca. Trwa przy tym budowa nowego, kamiennego schroniska, które w przyszłości przywróci wzniesieniu sławę, na jaką Wysoki Kamień z całą pewnością zasługuje.

Same wycieczki na szczyt Wysokiego Kamienia najlepiej planować z pobliskiej Szklarskiej Poręby. Na szczyt wiedzie między innymi czerwony szlak turystyczny, który pozwala na osiągnięcie celu w ciągu około półtorej godziny, a także nieco krótsza droga rozpoczynająca się na słynnym Zakręcie Śmierci.


One Response to Schronisko „Wysoki Kamień”

  1. szwędacz

    Świetne miejsce, położone stosunkowo blisko Szklarskiej Poręby, miła obsługa, zimne piwko, brak tłumów, wspaniałe ciasto jagodowe i najważniejsze: fenomenalne widoki!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *